sadzie najmniejszego problemu ze znalezieniem takiej usługi, bo na naszym rynku funkcjonuje stosunkowo dużo firm, które świadczą usługi wynajmu podnośników właśnie. Czasami takich usługodawców mamy dosłownie na sąsiedniej ulicy, tylko jakoś tego nie zauważyliśmy. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ człowiek nie jest w stanie kodować każdej informacji, bo na co dzień mamy całą masę spraw do ogarnięcia. Gdyby jednak poszukiwania w realu nie przyniosły pożądanych rezultatów, zawsze można przecież skorzystać z pomocy tego potężnego i zarazem nader funkcjonalnego medium, jakim bezsprzecznie jest internet. W sieci jest chyba już wszystko, więc i usługi w zakresie wynajmu podnośnika też się znajdą.
Mycie czy też malowanie elewacji wysokiego budynku, przycinanie konarów drzewa to tylko przykładowe prace na wysokościach, które najlepiej wykonać z podnośnika. Można jeszcze korzystać w takich sytuacjach z drabiny, ale zdecydowanie bezpieczniej i wygodniej jest jednak wynająć zwyżkę i już.
Zwłaszcza że to właśnie posługujący się
Są prace, które niejedną osobę przyprawiłyby o zawrót głowy. Wśród nich można zapewne wymienić chirurga, żołnierza czy kapitana statku. Warto jednak pamiętać o pracach, które wystawiają nas na okoliczności rzeczywiście mogące wywołać zawroty głowy. Prace na wysokościach, bo o nich mowa, to specyficzne zajęcie. Oczywiście nie można bać się przestrzeni i przebywania wiele metrów nad ziemią. Jednak nawet jeśli jesteśmy doświadczonymi pracownikami, a może szczególnie wtedy, powinniśmy rozumieć jak ważne w naszej pracy jest bezpieczeństwo. Dobry podnośnik, to nie tylko odpowiednio wysoki sprzęt lecz również tak bezpieczny jak tylko jest to możliwe. Wypadki zdarzają się w każdej pracy. W tym konkretnym jej typie mogą one doprowadzić w bardzo krótkim czasie, do bardzo poważnych powikłań. Zwyżka, której używamy w pracy, czy to zapewniając ją swoim pracownikom czy też korzystając z niej osobiście, powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów oraz spełniać odpowiednie normy. Nigdy nie należy lekceważyć zdrowia drugiego człowieka. Zwłaszcza, że to właśnie posługujący się ów sprzętem pracownik jest nam absolutnie niezbędny. Dobry pracodawca wie, że odpowiedni człowiek, wymaga też odpowiedniego sprzętu.
Wszelakie naprawy konserwacje czy wymiana trakcji
Podnośnik koszowy, czyli zwyżka to nader pożądany sprzęt. Potwierdzą to z całą pewności ci wszyscy, którzy z takich rzeczy korzystali lub korzystają. Aż trudno nam sobie dzisiaj wyobrazić, że przed laty takich rzeczy nie było, a ludzie jednak jakoś musieli wykonywać różne prace na wysokościach. No cóż, robili, ale i wypadkowość była większa. W niektórych działaniach podnośnik to podstawa. I tak np. nie obywają się bez niego elektrycy. Wszelakie naprawy, konserwacje czy wymiana trakcji elektrycznej odbywa się właśnie z podnośnika. To wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne. Wszak nie trzeba nikomu jakoś specjalnie tłumaczyć, że praca elektryka niesie za sobą ogromne ryzyko, bo to powszechnie wiadomo. Jeden zbędny ruch i już po człowieku.
Podnośniki doskonale sprawdzają się też, kiedy trzeba umyć czy pomalować ścianę wysokiego budynku. Drabina nie załatwi sprawy, zwyżka jest zdecydowanie bardziej przydatna i oczywiście bezpieczniejsza.
A skąd wziąć taki sprzęt? Trzeba wynająć i po sprawie. Na szczęście nie ma z tym w zasadzie najmniejszego problemu, bo na rynku mamy stosunkowo dużo firm, które świadczą usługi w zakresie wynajmu różnych sprzętów. Trzeba tylko baczniej rozejrzeć się, a na pewno znajdziemy stosownych usługodawców.
Podnośnik musi być trwały i wytrzymały
Pracownicy lub wykonawcy pracujący na niestrzeżonych powierzchniach, stromych zboczach i podobnych lokalizacjach; tymczasowa platforma podczas budowy rusztowania; lub w inny sposób narażone na ryzyko upadków zagrażających życiu lub kończynie, należy zabezpieczyć pełną uprzężą z podwójną smyczą. Uprząż całego ciała z podwójną smyczą powinna być noszona, gdy praca wymaga osób znajdujących się bliżej niż 1,8 metra od krawędzi dachu bez gzymsów lub otworu w podłodze. Uprząż pełna z podwójną smyczą powinna być używana przez osoby, w których praca wymaga przemieszczania się lub przejścia z jednego miejsca do drugiego w celu zmiany miejsca pracy na wysokości i gdzie nie jest możliwe zapewnienie strzeżonych platform i rusztowań.
Prace na wysokościach powinny być wykonywane przez osoby, które odznaczać się takimi cechami, jak na przykład: odpowiedzialność, profesjonalizm oraz doświadczenie. Podnośnik musi być trwały i wytrzymały - jest to naprawdę niesamowicie ważne, ponieważ czasem zwyżka jest zbyt wysoka. Tam, gdzie jest to możliwe, nie jest dostępne stałe wsparcie kotwiczenia smyczy pełnej uprzęży ciała, do zakotwiczenia smyczy należy użyć lin ratunkowych certyfikowanych przez wykwalifikowanego inspektora.
ABC prac na wysokościach
Uważa się, że prace na wysokościach są bardzo niebezpiecznym zawodem. Jest w tym wiele prawdy, dlatego nie każdy może tę pracę wykonywać. Pracownik powinien mieć pewne predyspozycje, które minimalizują ryzyko wypadku. Osoba pracująca na rusztowaniach lub na zwyżce nie powinna mieć lęku wysokości oraz problemów z błędnikiem. Niemniej ważne jest przestrzeganie wszystkich zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy, które zapewniają maksymalne bezpieczeństwo człowiekowi oraz sprzętowi, na którym wykonywana jest praca. Podnośnik dopuszczony do prac na wysokościach musi być w pełni sprawny, mieć odpowiednie atesty oraz powinien przechodzić okresowe kontrole jakości. Podobne badania oraz kontrole sprawności musi posiadać zwyżka. Ten sprzęt wykorzystywany jest do malowania elewacji, budowania wysokich budynków oraz do pielęgnacji drzew. Nie należy zapominać też o uprawnieniach alpinistycznych, którymi mogą pochwalić się pracownicy dopuszczeni do prac na wysokościach. Uprawnienia wysokościowe obowiązkowe są dla kaskaderów, osób pracujących na budowach, monterów oraz dla pracowników, którzy pracują na platformach wiertniczych. Każdy kurs kończy się egzaminem, który uprawnia pracownika do wykonywania pracy na wysokościach na terenie całego kraju.